BLU G8
2.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The BLU G8 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the BLU G8 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - G0170UU |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 28(700) - G0170LL, G0170VV |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 161.4 x 78 x 9.6 mm (6.35 x 3.07 x 0.38 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Blue |
| Price | About 139 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU G8 released?
The BLU G8 was announced 2019, July.
What is the BLU G8's display size?
The BLU G8 has a 6.3 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the BLU G8 have?
The BLU G8 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the BLU G8 have?
The BLU G8 is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the BLU G8 have?
The BLU G8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BLU G8 battery capacity?
The BLU G8 has a 4000 mAh battery.
Does the BLU G8 support 5G?
No, the BLU G8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU G8 run?
The BLU G8 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the BLU G8?
AppsApk's editorial team rates the BLU G8 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.