BLU G9 Pro
3.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The BLU G9 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the BLU G9 Pro at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
6.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 75.1 x 8.6 mm (6.18 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~82.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, 1/2.8", PDAF 20 MP, f/1.8, 1/2.8" (wide) 5 MP, f/2.2, 1/5", depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0, 1/2.8" (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W Fast Qi wireless charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Nightfall |
| Price | About 199 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU G9 Pro released?
The BLU G9 Pro was announced 2019, August.
What is the BLU G9 Pro's display size?
The BLU G9 Pro has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the BLU G9 Pro have?
The BLU G9 Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the BLU G9 Pro have?
The BLU G9 Pro is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the BLU G9 Pro have?
The BLU G9 Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the BLU G9 Pro battery capacity?
The BLU G9 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the BLU G9 Pro support 5G?
No, the BLU G9 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU G9 Pro run?
The BLU G9 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), planned upgrade to Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the BLU G9 Pro?
AppsApk's editorial team rates the BLU G9 Pro at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.