BLU G9
3.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The BLU G9 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the BLU G9 at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 155.4 x 71.8 x 8 mm (6.12 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 1/3", PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Price | About 180 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU G9 released?
The BLU G9 was announced 2019, May.
What is the BLU G9's display size?
The BLU G9 has a 6.3 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the BLU G9 have?
The BLU G9 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the BLU G9 have?
The BLU G9 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the BLU G9 have?
The BLU G9 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BLU G9 battery capacity?
The BLU G9 has a 4000 mAh battery.
Does the BLU G9 support 5G?
No, the BLU G9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU G9 run?
The BLU G9 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the BLU G9?
AppsApk's editorial team rates the BLU G9 at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.