BLU Studio Mini
2.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The BLU Studio Mini is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the BLU Studio Mini at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 150.5 x 71.5 x 10.4 mm (5.93 x 2.81 x 0.41 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | IMG8322 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 80 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU Studio Mini released?
The BLU Studio Mini was announced 2019, September.
What is the BLU Studio Mini's display size?
The BLU Studio Mini has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the BLU Studio Mini have?
The BLU Studio Mini comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BLU Studio Mini have?
The BLU Studio Mini is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BLU Studio Mini have?
The BLU Studio Mini features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BLU Studio Mini battery capacity?
The BLU Studio Mini has a 3000 mAh battery.
Does the BLU Studio Mini support 5G?
No, the BLU Studio Mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU Studio Mini run?
The BLU Studio Mini runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the BLU Studio Mini?
AppsApk's editorial team rates the BLU Studio Mini at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.