BLU Studio X8 HD (2019)
3.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The BLU Studio X8 HD (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the BLU Studio X8 HD (2019) at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - S532U |
| Speed | Yes, 384 kbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 74.5 x 9.8 mm (5.73 x 2.93 x 0.39 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 60 USD |
● Questions about this phone
When was the BLU Studio X8 HD (2019) released?
The BLU Studio X8 HD (2019) was announced 2019, February.
What is the BLU Studio X8 HD (2019)'s display size?
The BLU Studio X8 HD (2019) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the BLU Studio X8 HD (2019) have?
The BLU Studio X8 HD (2019) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the BLU Studio X8 HD (2019) have?
The BLU Studio X8 HD (2019) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the BLU Studio X8 HD (2019) have?
The BLU Studio X8 HD (2019) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BLU Studio X8 HD (2019) battery capacity?
The BLU Studio X8 HD (2019) has a 2000 mAh battery.
Does the BLU Studio X8 HD (2019) support 5G?
No, the BLU Studio X8 HD (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BLU Studio X8 HD (2019) run?
The BLU Studio X8 HD (2019) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the BLU Studio X8 HD (2019)?
AppsApk's editorial team rates the BLU Studio X8 HD (2019) at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN