BLU Tank Xtreme
5.4/ 10
Announced 2020Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 480×960
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The BLU Tank Xtreme is a smartphone announced 2020. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 4200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the BLU Tank Xtreme at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Available. Released 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 71.8 x 10.2 mm (6.05 x 2.83 x 0.40 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~195 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About $130 |
● Questions about this phone
When was the BLU Tank Xtreme released?
The BLU Tank Xtreme was announced 2020, January.
What is the BLU Tank Xtreme's display size?
The BLU Tank Xtreme has a 5.5 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the BLU Tank Xtreme have?
The BLU Tank Xtreme comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BLU Tank Xtreme have?
The BLU Tank Xtreme is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BLU Tank Xtreme have?
The BLU Tank Xtreme features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BLU Tank Xtreme battery capacity?
The BLU Tank Xtreme has a 4200 mAh battery.
Does the BLU Tank Xtreme support 5G?
No, the BLU Tank Xtreme does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BLU Tank Xtreme run?
The BLU Tank Xtreme runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the BLU Tank Xtreme?
AppsApk's editorial team rates the BLU Tank Xtreme at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN