Dell Venue 8 7000
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.4 inches · 1600×2560
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5900 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Dell Venue 8 7000 is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.4 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 5900 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Dell Venue 8 7000 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 215.9 x 124.2 x 6.1 mm (8.5 x 4.89 x 0.24 in) |
| Weight | 305 g (10.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3580 |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Depth & motion tracking sensors |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5900 mAh battery (21 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Dell Venue 8 7000 released?
The Dell Venue 8 7000 was announced 2014, October.
What is the Dell Venue 8 7000's display size?
The Dell Venue 8 7000 has a 8.4 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Dell Venue 8 7000 have?
The Dell Venue 8 7000 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Dell Venue 8 7000 have?
The Dell Venue 8 7000 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Dell Venue 8 7000 have?
The Dell Venue 8 7000 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Dell Venue 8 7000 battery capacity?
The Dell Venue 8 7000 has a 5900 mAh battery.
Does the Dell Venue 8 7000 support 5G?
No, the Dell Venue 8 7000 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Dell Venue 8 7000 run?
The Dell Venue 8 7000 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Dell Venue 8 7000?
AppsApk's editorial team rates the Dell Venue 8 7000 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN