Dell Streak Pro D43
5.1/ 10
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1520 mAh
- OSQualcomm MSM8260 Snapdragon S3
Sponsored
The Dell Streak Pro D43 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, and a 1520 mAh battery. AppsApk rates the Dell Streak Pro D43 at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, December. Released 2012, Q3 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 124.9 x 64.5 x 10.3 mm (4.92 x 2.54 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB ROM, 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 503 USD |
● Questions about this phone
When was the Dell Streak Pro D43 released?
The Dell Streak Pro D43 was announced 2011, December. Released 2012, Q3.
What is the Dell Streak Pro D43's display size?
The Dell Streak Pro D43 has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Dell Streak Pro D43 have?
The Dell Streak Pro D43 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Dell Streak Pro D43 have?
The Dell Streak Pro D43 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Dell Streak Pro D43 have?
The Dell Streak Pro D43 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Dell Streak Pro D43 battery capacity?
The Dell Streak Pro D43 has a 1520 mAh battery.
Does the Dell Streak Pro D43 support 5G?
No, the Dell Streak Pro D43 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Dell Streak Pro D43 run?
The Dell Streak Pro D43 runs Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3.
What is AppsApk's rating for the Dell Streak Pro D43?
AppsApk's editorial team rates the Dell Streak Pro D43 at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.