Motorola Droid Maxx 2
7.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera21 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3630 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Motorola Droid Maxx 2 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 21 MP main camera, a 3630 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Motorola Droid Maxx 2 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 13(700), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 148 x 75 x 10.9 mm (5.83 x 2.95 x 0.43 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 21 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Yes |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable 3630 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deep Sea Blue, White |
| Models | XT1565B, XT1565 |
| Price | 328 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Droid Maxx 2 released?
The Motorola Droid Maxx 2 was announced 2015, October.
What is the Motorola Droid Maxx 2's display size?
The Motorola Droid Maxx 2 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Droid Maxx 2 have?
The Motorola Droid Maxx 2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Droid Maxx 2 have?
The Motorola Droid Maxx 2 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Droid Maxx 2 have?
The Motorola Droid Maxx 2 features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Motorola Droid Maxx 2 battery capacity?
The Motorola Droid Maxx 2 has a 3630 mAh battery.
Does the Motorola Droid Maxx 2 support 5G?
No, the Motorola Droid Maxx 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola Droid Maxx 2 run?
The Motorola Droid Maxx 2 runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Droid Maxx 2?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Droid Maxx 2 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.