Motorola DROID Maxx
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera10 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Motorola DROID Maxx is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.7 GHz Krait chipset, a 10 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Motorola DROID Maxx at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, July. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 137.5 x 71.2 x 8.5 mm (5.41 x 2.80 x 0.33 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 10 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, High Gloss Red, Black with Chrome Accents |
| Models | XT1080 |
| Price | About 241 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola DROID Maxx released?
The Motorola DROID Maxx was announced 2013, July. Released 2013, August.
What is the Motorola DROID Maxx's display size?
The Motorola DROID Maxx has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola DROID Maxx have?
The Motorola DROID Maxx comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola DROID Maxx have?
The Motorola DROID Maxx is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Motorola DROID Maxx have?
The Motorola DROID Maxx features a 10 MP main camera. Specifications: 10 MP.
What is the Motorola DROID Maxx battery capacity?
The Motorola DROID Maxx has a 3500 mAh battery.
Does the Motorola DROID Maxx support 5G?
No, the Motorola DROID Maxx does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola DROID Maxx run?
The Motorola DROID Maxx runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Motorola DROID Maxx?
AppsApk's editorial team rates the Motorola DROID Maxx at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN