Motorola Luge
5.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Motorola Luge is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Motorola Luge at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
4.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 13(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 122.4 x 60.7 x 8.4 mm (4.82 x 2.39 x 0.33 in) |
| Weight | 125.9 g (4.44 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED Advanced capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 263 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Luge released?
The Motorola Luge was announced 2014, August.
What is the Motorola Luge's display size?
The Motorola Luge has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Luge have?
The Motorola Luge comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Luge have?
The Motorola Luge is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Motorola Luge have?
The Motorola Luge features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Motorola Luge battery capacity?
The Motorola Luge has a 2000 mAh battery.
Does the Motorola Luge support 5G?
No, the Motorola Luge does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola Luge run?
The Motorola Luge runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Luge?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Luge at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.