Motorola Moto C
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2350 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Motorola Moto C is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2350 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Motorola Moto C at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 73.6 x 9 mm (5.73 x 2.90 x 0.35 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM (3G), 16GB 1GB RAM (LTE) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, 1.4µm" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic Cherry, Pearl White, Fine Gold, Starry Black |
| Price | 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto C released?
The Motorola Moto C was announced 2017, May.
What is the Motorola Moto C's display size?
The Motorola Moto C has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto C have?
The Motorola Moto C comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto C have?
The Motorola Moto C is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto C have?
The Motorola Moto C features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Motorola Moto C battery capacity?
The Motorola Moto C has a 2350 mAh battery.
Does the Motorola Moto C support 5G?
No, the Motorola Moto C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto C run?
The Motorola Moto C runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto C?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto C at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN