Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen)
5.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2390 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 - 3G model chipset, a 5 MP main camera, a 2390 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - XT1506, XT1521 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 28(700), 40(2300) - XT1521 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 129.9 x 66.8 x 12.3 mm (5.11 x 2.63 x 0.48 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) - 3G model |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 - 3G model Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - LTE model |
| GPU | Adreno 302 - 3G model Adreno 306 - LTE model |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 480p@30fps (3G), 720p@30fps (4G) |
| Single | 5 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2390 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1521, XT1506 |
| Price | 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) released?
The Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) was announced 2015, March.
What is the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen)'s display size?
The Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) have?
The Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) have?
The Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) have?
The Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) battery capacity?
The Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) has a 2390 mAh battery.
Does the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) support 5G?
No, the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) run?
The Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen)?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E Dual SIM (2nd gen) at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.