Motorola Moto E3 Power
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Motorola Moto E3 Power is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Motorola Moto E3 Power at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 143.8 x 71.6 x 9.6 mm (5.66 x 2.82 x 0.38 in) |
| Weight | 153.5 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1706 |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E3 Power released?
The Motorola Moto E3 Power was announced 2016, September.
What is the Motorola Moto E3 Power's display size?
The Motorola Moto E3 Power has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E3 Power have?
The Motorola Moto E3 Power comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E3 Power have?
The Motorola Moto E3 Power is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E3 Power have?
The Motorola Moto E3 Power features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Motorola Moto E3 Power battery capacity?
The Motorola Moto E3 Power has a 3500 mAh battery.
Does the Motorola Moto E3 Power support 5G?
No, the Motorola Moto E3 Power does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E3 Power run?
The Motorola Moto E3 Power runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E3 Power?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E3 Power at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN