Motorola Moto E4 Plus (USA)
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Motorola Moto E4 Plus (USA) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Motorola Moto E4 Plus (USA) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 25(1900), 26(850), 38(2600), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 77.5 x 9.6 mm (6.10 x 3.05 x 0.38 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8920 Snapdragon 427 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Iron Gray, Fine Gold |
| Models | XT1760 |
| Price | 196 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E4 Plus (USA) released?
The Motorola Moto E4 Plus (USA) was announced 2017, June.
What is the Motorola Moto E4 Plus (USA)'s display size?
The Motorola Moto E4 Plus (USA) has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E4 Plus (USA) have?
The Motorola Moto E4 Plus (USA) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E4 Plus (USA) have?
The Motorola Moto E4 Plus (USA) is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E4 Plus (USA) have?
The Motorola Moto E4 Plus (USA) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto E4 Plus (USA) battery capacity?
The Motorola Moto E4 Plus (USA) has a 5000 mAh battery.
Does the Motorola Moto E4 Plus (USA) support 5G?
No, the Motorola Moto E4 Plus (USA) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E4 Plus (USA) run?
The Motorola Moto E4 Plus (USA) runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E4 Plus (USA)?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E4 Plus (USA) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.