Motorola Moto E4 Plus
5.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Motorola Moto E4 Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Motorola Moto E4 Plus at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 77.5 x 9.6 mm (6.10 x 3.05 x 0.38 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos microphones |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted, region dependent), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Iron Gray, Fine Gold, Oxford Blue |
| Models | XT176, XT1773, XT1770 |
| Price | 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E4 Plus released?
The Motorola Moto E4 Plus was announced 2017, June.
What is the Motorola Moto E4 Plus's display size?
The Motorola Moto E4 Plus has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E4 Plus have?
The Motorola Moto E4 Plus comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E4 Plus have?
The Motorola Moto E4 Plus is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E4 Plus have?
The Motorola Moto E4 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto E4 Plus battery capacity?
The Motorola Moto E4 Plus has a 5000 mAh battery.
Does the Motorola Moto E4 Plus support 5G?
No, the Motorola Moto E4 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E4 Plus run?
The Motorola Moto E4 Plus runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E4 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E4 Plus at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.