Motorola Moto E4 (USA)
5.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Motorola Moto E4 (USA) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Motorola Moto E4 (USA) at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 25(1900), 26(850), 38(2600), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 144.5 x 72 x 9.3 mm (5.69 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) (28 nm) or Qualcomm MSM8920 Snapdragon 427 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted, region dependent), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Licorice Black, Fine Gold |
| Models | XT176x |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E4 (USA) released?
The Motorola Moto E4 (USA) was announced 2017, June.
What is the Motorola Moto E4 (USA)'s display size?
The Motorola Moto E4 (USA) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E4 (USA) have?
The Motorola Moto E4 (USA) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E4 (USA) have?
The Motorola Moto E4 (USA) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E4 (USA) have?
The Motorola Moto E4 (USA) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Motorola Moto E4 (USA) battery capacity?
The Motorola Moto E4 (USA) has a 2800 mAh battery.
Does the Motorola Moto E4 (USA) support 5G?
No, the Motorola Moto E4 (USA) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E4 (USA) run?
The Motorola Moto E4 (USA) runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E4 (USA)?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E4 (USA) at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.