Motorola Moto E5 Cruise
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Motorola Moto E5 Cruise is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Motorola Moto E5 Cruise at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 12(700), 14(700), 30(2300), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 74 x 9 mm (5.94 x 2.91 x 0.35 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8920 Snapdragon 427 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12 µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Navy |
| Price | 43 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E5 Cruise released?
The Motorola Moto E5 Cruise was announced 2018, June.
What is the Motorola Moto E5 Cruise's display size?
The Motorola Moto E5 Cruise has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E5 Cruise have?
The Motorola Moto E5 Cruise comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E5 Cruise have?
The Motorola Moto E5 Cruise is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E5 Cruise have?
The Motorola Moto E5 Cruise features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Motorola Moto E5 Cruise battery capacity?
The Motorola Moto E5 Cruise has a 2800 mAh battery.
Does the Motorola Moto E5 Cruise support 5G?
No, the Motorola Moto E5 Cruise does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E5 Cruise run?
The Motorola Moto E5 Cruise runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E5 Cruise?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E5 Cruise at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN