Motorola Moto E5 Play Go
7.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.84 inches · 480×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Motorola Moto E5 Play Go is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.84 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Motorola Moto E5 Play Go at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 150 x 0 x 7.6 mm (5.91 x 0.0 x 0.30 in) |
| Weight | 150.3 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.84 inches, 88.0 cm2 |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~184 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12 µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Dark lake, Flash gray |
| Models | XT1921, MOTXT19218PP |
| Price | 54 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E5 Play Go released?
The Motorola Moto E5 Play Go was announced 2018, July.
What is the Motorola Moto E5 Play Go's display size?
The Motorola Moto E5 Play Go has a 5.84 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E5 Play Go have?
The Motorola Moto E5 Play Go comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E5 Play Go have?
The Motorola Moto E5 Play Go is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E5 Play Go have?
The Motorola Moto E5 Play Go features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Motorola Moto E5 Play Go battery capacity?
The Motorola Moto E5 Play Go has a 2100 mAh battery.
Does the Motorola Moto E5 Play Go support 5G?
No, the Motorola Moto E5 Play Go does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E5 Play Go run?
The Motorola Moto E5 Play Go runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E5 Play Go?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E5 Play Go at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.