Motorola Moto E6 Play
7.4/ 10
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Motorola Moto E6 Play is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Motorola Moto E6 Play at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, January |
BODY | |
| Dimensions | 146.5 x 70.9 x 8.3 mm (5.77 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 77.0 cm2 (~74.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, LTEPP, SUPL |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Turquoise Blue, Anthracite |
| Models | XT2029, XT2029-1 |
| Price | About 118 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E6 Play released?
The Motorola Moto E6 Play was announced 2019, October.
What is the Motorola Moto E6 Play's display size?
The Motorola Moto E6 Play has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E6 Play have?
The Motorola Moto E6 Play comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E6 Play have?
The Motorola Moto E6 Play is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E6 Play have?
The Motorola Moto E6 Play features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto E6 Play battery capacity?
The Motorola Moto E6 Play has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto E6 Play support 5G?
No, the Motorola Moto E6 Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E6 Play run?
The Motorola Moto E6 Play runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E6 Play?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E6 Play at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.