Motorola Moto E6
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Motorola Moto E6 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Motorola Moto E6 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - Verizon |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO - Verizon |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 13(700), 25(1900), 26(850), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 149.7 x 72.3 x 8.6 mm (5.89 x 2.85 x 0.34 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 76.5 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~296 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM435 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot or Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Starry Black, Navy Blue |
| Models | XT2005-3, XT2005-1 |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto E6 released?
The Motorola Moto E6 was announced 2019, July.
What is the Motorola Moto E6's display size?
The Motorola Moto E6 has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto E6 have?
The Motorola Moto E6 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto E6 have?
The Motorola Moto E6 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto E6 have?
The Motorola Moto E6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto E6 battery capacity?
The Motorola Moto E6 has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto E6 support 5G?
No, the Motorola Moto E6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola Moto E6 run?
The Motorola Moto E6 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto E6?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto E6 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.