Motorola Moto G 4G
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2070 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Motorola Moto G 4G is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2070 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Motorola Moto G 4G at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - USA |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 129.9 x 65.9 x 11.6 mm (5.11 x 2.59 x 0.46 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 54.8 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~329 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Single | 5 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Moto G Ferrari Edition |
| Models | XT1039, XT1040, XT1045 |
| Price | 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G 4G released?
The Motorola Moto G 4G was announced 2014, May.
What is the Motorola Moto G 4G's display size?
The Motorola Moto G 4G has a 4.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G 4G have?
The Motorola Moto G 4G comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G 4G have?
The Motorola Moto G 4G is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G 4G have?
The Motorola Moto G 4G features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Motorola Moto G 4G battery capacity?
The Motorola Moto G 4G has a 2070 mAh battery.
Does the Motorola Moto G 4G support 5G?
No, the Motorola Moto G 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G 4G run?
The Motorola Moto G 4G runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G 4G?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G 4G at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN