Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen)
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2470 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2470 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - XT1550 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300) - XT1550 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 142.1 x 72.4 x 11.6 mm (5.59 x 2.85 x 0.46 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Auto-HDR |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Ambient light sensor, accelerometer (2), proximity sensor |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2470 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1550, XT1543, XT1544 |
| Price | 186 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) released?
The Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) was announced 2015, July.
What is the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen)'s display size?
The Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) have?
The Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) have?
The Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) have?
The Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) battery capacity?
The Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) has a 2470 mAh battery.
Does the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) support 5G?
No, the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) run?
The Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen)?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G Dual SIM (3rd gen) at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.