Motorola Moto G Dual SIM
5.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2070 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Motorola Moto G Dual SIM is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2070 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Motorola Moto G Dual SIM at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 129.9 x 65.9 x 11.6 mm (5.11 x 2.59 x 0.46 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Single | 5 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black (front panel), 7 color options (back panel) |
| Models | XT1033, XT1031 |
| Price | 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G Dual SIM released?
The Motorola Moto G Dual SIM was announced 2014, January.
What is the Motorola Moto G Dual SIM's display size?
The Motorola Moto G Dual SIM has a 4.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G Dual SIM have?
The Motorola Moto G Dual SIM comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G Dual SIM have?
The Motorola Moto G Dual SIM is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G Dual SIM have?
The Motorola Moto G Dual SIM features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Motorola Moto G Dual SIM battery capacity?
The Motorola Moto G Dual SIM has a 2070 mAh battery.
Does the Motorola Moto G Dual SIM support 5G?
No, the Motorola Moto G Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Motorola Moto G Dual SIM run?
The Motorola Moto G Dual SIM runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G Dual SIM at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.