Motorola Moto G Turbo
6.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2470 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Motorola Moto G Turbo is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2470 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Motorola Moto G Turbo at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - XT1556 , HSDPA 850 / 900 / 2100 - XT1557 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 7(2600), 28(700) - XT1556 , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300) - XT1557 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 142.1 x 72.4 x 11.6 mm (5.59 x 2.85 x 0.46 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Auto-HDR |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2470 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1556, XT1557 |
| Price | 306 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G Turbo released?
The Motorola Moto G Turbo was announced 2015, November.
What is the Motorola Moto G Turbo's display size?
The Motorola Moto G Turbo has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G Turbo have?
The Motorola Moto G Turbo comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G Turbo have?
The Motorola Moto G Turbo is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G Turbo have?
The Motorola Moto G Turbo features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto G Turbo battery capacity?
The Motorola Moto G Turbo has a 2470 mAh battery.
Does the Motorola Moto G Turbo support 5G?
No, the Motorola Moto G Turbo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G Turbo run?
The Motorola Moto G Turbo runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G Turbo?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G Turbo at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.