Motorola Moto G4 Play
6.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Motorola Moto G4 Play is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Motorola Moto G4 Play at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 144.4 x 72 x 9.9 mm (5.69 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1609, XT1604, XT1602, XT1607, XT1603 |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G4 Play released?
The Motorola Moto G4 Play was announced 2016, May.
What is the Motorola Moto G4 Play's display size?
The Motorola Moto G4 Play has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G4 Play have?
The Motorola Moto G4 Play is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G4 Play have?
The Motorola Moto G4 Play is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G4 Play have?
The Motorola Moto G4 Play features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Motorola Moto G4 Play battery capacity?
The Motorola Moto G4 Play has a 2800 mAh battery.
Does the Motorola Moto G4 Play support 5G?
No, the Motorola Moto G4 Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G4 Play run?
The Motorola Moto G4 Play runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G4 Play?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G4 Play at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN