Motorola Moto G4 Plus
6.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Motorola Moto G4 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Motorola Moto G4 Plus at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , GSM 850 / 1900 - XT1644 (USA) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - XT1644 (USA), XT1644 (India) , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - XT1644 (Europe) |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 28(700), 40(2300) - XT1644 (Europe) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - XT1644 (USA) , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300) - XT1644 (India) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 76.6 x 9.8 mm (6.02 x 3.02 x 0.39 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) - single & dual SIM models |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Auto-HDR |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1644 |
| Price | 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G4 Plus released?
The Motorola Moto G4 Plus was announced 2016, May.
What is the Motorola Moto G4 Plus's display size?
The Motorola Moto G4 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G4 Plus have?
The Motorola Moto G4 Plus is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G4 Plus have?
The Motorola Moto G4 Plus is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G4 Plus have?
The Motorola Moto G4 Plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Motorola Moto G4 Plus battery capacity?
The Motorola Moto G4 Plus has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G4 Plus support 5G?
No, the Motorola Moto G4 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G4 Plus run?
The Motorola Moto G4 Plus runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G4 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G4 Plus at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.