Motorola Moto G5 Plus
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Motorola Moto G5 Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Motorola Moto G5 Plus at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - XT1687 (USA) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - XT1687 (USA) , CDMA2000 1xEV-DO - XT1687 (USA) , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - XT1684, XT1685 , HSDPA 850 / 900 / 2100 - XT1686 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 25(1900), 26(850), 38(2600), 41(2500), 66(1700/2100) - XT1687 (USA) , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - XT1684, XT1685 , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300) - XT1686 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 150.2 x 74 x 7.7 mm (5.91 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps |
| Single | 12 MP, f/1.7, dual pixel PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps, 480p@120fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass (USA model only) |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lunar Grey, Fine Gold |
| Models | XT1685, XT1687, XT1684, XT1686 |
| Price | 262 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G5 Plus released?
The Motorola Moto G5 Plus was announced 2017, February.
What is the Motorola Moto G5 Plus's display size?
The Motorola Moto G5 Plus has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G5 Plus have?
The Motorola Moto G5 Plus is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G5 Plus have?
The Motorola Moto G5 Plus is available with 32GB / 2GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G5 Plus have?
The Motorola Moto G5 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Motorola Moto G5 Plus battery capacity?
The Motorola Moto G5 Plus has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G5 Plus support 5G?
No, the Motorola Moto G5 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G5 Plus run?
The Motorola Moto G5 Plus runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G5 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G5 Plus at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.