Motorola Moto G5
5.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Motorola Moto G5 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Motorola Moto G5 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 144.3 x 73 x 9.5 mm (5.68 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum back, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lunar Grey, Fine Gold, Sapphire Blue |
| Models | XT1672 |
| Price | 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G5 released?
The Motorola Moto G5 was announced 2017, February.
What is the Motorola Moto G5's display size?
The Motorola Moto G5 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G5 have?
The Motorola Moto G5 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G5 have?
The Motorola Moto G5 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G5 have?
The Motorola Moto G5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto G5 battery capacity?
The Motorola Moto G5 has a 2800 mAh battery.
Does the Motorola Moto G5 support 5G?
No, the Motorola Moto G5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G5 run?
The Motorola Moto G5 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G5?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G5 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN