Motorola Moto G5S Plus
5.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Motorola Moto G5S Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Motorola Moto G5S Plus at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 76.2 x 8 mm (6.04 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF 13 MP, depth senso |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, 480p@120fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lunar Gray, Fine Gold |
| Models | XT1803, XT1805, XT1806, XT1804 |
| Price | 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G5S Plus released?
The Motorola Moto G5S Plus was announced 2017, August.
What is the Motorola Moto G5S Plus's display size?
The Motorola Moto G5S Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G5S Plus have?
The Motorola Moto G5S Plus is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G5S Plus have?
The Motorola Moto G5S Plus is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G5S Plus have?
The Motorola Moto G5S Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto G5S Plus battery capacity?
The Motorola Moto G5S Plus has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G5S Plus support 5G?
No, the Motorola Moto G5S Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G5S Plus run?
The Motorola Moto G5S Plus runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G5S Plus?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G5S Plus at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN