Motorola Moto G5S
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Motorola Moto G5S is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Motorola Moto G5S at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 150 x 73.5 x 9.5 mm (5.91 x 2.89 x 0.37 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM (XT1795) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, Auto-HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lunar Gray, Fine Gold, Midnight Blue |
| Models | XT1793, XT1794, XT1792, XT1799-2 |
| Price | 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G5S released?
The Motorola Moto G5S was announced 2017, August.
What is the Motorola Moto G5S's display size?
The Motorola Moto G5S has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G5S have?
The Motorola Moto G5S is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G5S have?
The Motorola Moto G5S is available with 32GB / 3GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G5S have?
The Motorola Moto G5S features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Motorola Moto G5S battery capacity?
The Motorola Moto G5S has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G5S support 5G?
No, the Motorola Moto G5S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G5S run?
The Motorola Moto G5S runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G5S?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G5S at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN