Motorola Moto G6 Play
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Motorola Moto G6 Play is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Motorola Moto G6 Play at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe, Brazil , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA , CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - Europe , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 66(1700/2100) - USA , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 28(700) - Brazil |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 72.2 x 9 mm (6.08 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) , Qualcomm MSM8920 Snapdragon 427 (28 nm) - USA |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 - USA |
| GPU | Adreno 505 Adreno 308 - USA |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3 RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP (USA) 8 MP (other markets) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot , Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot - USA |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (Europe) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W/10W (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deep Indigo, Silver, Flash Gray, Gold |
| Models | XT1922-1, XT1922-2, XT1922-3, XT1922-4, XT1922-5, XT1922-10 |
| Price | 164 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G6 Play released?
The Motorola Moto G6 Play was announced 2018, April.
What is the Motorola Moto G6 Play's display size?
The Motorola Moto G6 Play has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G6 Play have?
The Motorola Moto G6 Play comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G6 Play have?
The Motorola Moto G6 Play is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G6 Play have?
The Motorola Moto G6 Play features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto G6 Play battery capacity?
The Motorola Moto G6 Play has a 4000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G6 Play support 5G?
No, the Motorola Moto G6 Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G6 Play run?
The Motorola Moto G6 Play runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G6 Play?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G6 Play at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.