Motorola Moto G6 Plus
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.9 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Motorola Moto G6 Plus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.9 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Motorola Moto G6 Plus at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe, Brazil, India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - Europe , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 28(700) - Brazil , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 160 x 75.5 x 8 mm (6.30 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 89.8 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Dual | 12 MP, f/1.7, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.2, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 - Global or 16 MP - India |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Fast battery charging 15W |
| Price | 207 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G6 Plus released?
The Motorola Moto G6 Plus was announced 2018, April.
What is the Motorola Moto G6 Plus's display size?
The Motorola Moto G6 Plus has a 5.9 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G6 Plus have?
The Motorola Moto G6 Plus is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G6 Plus have?
The Motorola Moto G6 Plus is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G6 Plus have?
The Motorola Moto G6 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Motorola Moto G6 Plus battery capacity?
The Motorola Moto G6 Plus has a 3200 mAh battery.
Does the Motorola Moto G6 Plus support 5G?
No, the Motorola Moto G6 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G6 Plus run?
The Motorola Moto G6 Plus runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G6 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G6 Plus at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN