Motorola Moto G6
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.7 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Motorola Moto G6 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Motorola Moto G6 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe, Brazil , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA , CDMA2000 1xEV-DO - USA , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 - India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - Europe , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 41(2500), 66(1700/2100) - USA , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 28(700) - Brazil , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps or LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 72.3 x 8.3 mm (6.06 x 2.85 x 0.33 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, PDAF 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP or 16 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (Europe model) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deep Indigo, Silver, Blush, Black |
| Models | XT1925 |
| Price | 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G6 released?
The Motorola Moto G6 was announced 2018, April.
What is the Motorola Moto G6's display size?
The Motorola Moto G6 has a 5.7 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G6 have?
The Motorola Moto G6 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G6 have?
The Motorola Moto G6 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G6 have?
The Motorola Moto G6 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Motorola Moto G6 battery capacity?
The Motorola Moto G6 has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G6 support 5G?
No, the Motorola Moto G6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G6 run?
The Motorola Moto G6 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G6?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G6 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN