Motorola Moto G7 Play
7.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1512
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Motorola Moto G7 Play is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Motorola Moto G7 Play at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Europe , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 71.5 x 8 mm (5.80 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 81.4 cm2 (~77.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1512 pixels, 19:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 (market dependent) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Бattery charging 10W (market dependent)" |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deep indigo, Fine Gold, Starry Black |
| Price | 163 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G7 Play released?
The Motorola Moto G7 Play was announced 2019, February.
What is the Motorola Moto G7 Play's display size?
The Motorola Moto G7 Play has a 5.7 inches display with 720 x 1512 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G7 Play have?
The Motorola Moto G7 Play comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G7 Play have?
The Motorola Moto G7 Play is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G7 Play have?
The Motorola Moto G7 Play features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto G7 Play battery capacity?
The Motorola Moto G7 Play has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G7 Play support 5G?
No, the Motorola Moto G7 Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G7 Play run?
The Motorola Moto G7 Play runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G7 Play?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G7 Play at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.