Motorola Moto G7 Plus
7.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 1080×2270
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Motorola Moto G7 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Motorola Moto G7 Plus at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 75.3 x 8.3 mm (6.18 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.2 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2270 pixels, 19:9 ratio (~405 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.7, 1.22µm, Dual-pixel PDAF, OIS 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 12 MP, 1.25µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (Europe model) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 27W Quick Charge 4, USB Power Delivery 3.0 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deep Indigo, Viva Red |
| Price | 327 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G7 Plus released?
The Motorola Moto G7 Plus was announced 2019, February.
What is the Motorola Moto G7 Plus's display size?
The Motorola Moto G7 Plus has a 6.2 inches display with 1080 x 2270 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G7 Plus have?
The Motorola Moto G7 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G7 Plus have?
The Motorola Moto G7 Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G7 Plus have?
The Motorola Moto G7 Plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Motorola Moto G7 Plus battery capacity?
The Motorola Moto G7 Plus has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G7 Plus support 5G?
No, the Motorola Moto G7 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G7 Plus run?
The Motorola Moto G7 Plus runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G7 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G7 Plus at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.