Motorola Moto G7 Power
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1570
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Motorola Moto G7 Power is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) chipset, a 12 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Motorola Moto G7 Power at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Europe , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 159.4 x 76 x 9.3 mm (6.28 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 94.0 cm2 (~77.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~279 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 (market dependent) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM (USA), 64GB 4GB RAM (EU) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f2.0, 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass (market dependent) |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Global)/ 18W (Germany) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ceramic Black, Marine Blue, Iced Violet |
| Price | 229 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G7 Power released?
The Motorola Moto G7 Power was announced 2019, February.
What is the Motorola Moto G7 Power's display size?
The Motorola Moto G7 Power has a 6.2 inches display with 720 x 1570 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G7 Power have?
The Motorola Moto G7 Power is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G7 Power have?
The Motorola Moto G7 Power is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G7 Power have?
The Motorola Moto G7 Power features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Motorola Moto G7 Power battery capacity?
The Motorola Moto G7 Power has a 5000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G7 Power support 5G?
No, the Motorola Moto G7 Power does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G7 Power run?
The Motorola Moto G7 Power runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G7 Power?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G7 Power at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.