Motorola Moto G8 Play
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Motorola Moto G8 Play is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Motorola Moto G8 Play at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 66(1700/2100) - LATAM |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 157.6 x 75.4 x 9 mm (6.20 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 183.6 g (6.49 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P70M (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/2.0, (wide), 1.25µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide), 1.25µm, dedicated video camera (1080p) 2 MP, f/2.2, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, LPP, SUPL |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black onyx, Magenta red |
| Models | XT2015, XT2015-2 |
| Price | About 196 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto G8 Play released?
The Motorola Moto G8 Play was announced 2019, October.
What is the Motorola Moto G8 Play's display size?
The Motorola Moto G8 Play has a 6.2 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto G8 Play have?
The Motorola Moto G8 Play comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto G8 Play have?
The Motorola Moto G8 Play is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto G8 Play have?
The Motorola Moto G8 Play features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto G8 Play battery capacity?
The Motorola Moto G8 Play has a 4000 mAh battery.
Does the Motorola Moto G8 Play support 5G?
No, the Motorola Moto G8 Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto G8 Play run?
The Motorola Moto G8 Play runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto G8 Play?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto G8 Play at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN