Motorola Moto X (2nd Gen)
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Motorola Moto X (2nd Gen) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Motorola Moto X (2nd Gen) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EU, AT&T, Verizon |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - XT1097 AT&T, XT1095 T-Mobile |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 140.8 x 72.4 x 10 mm (5.54 x 2.85 x 0.39 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~73.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM (AT&T, T-Mobile) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3", 1.13µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1097, XT1096, XT1095, XT1092, XT1085 |
| Price | 351 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto X (2nd Gen) released?
The Motorola Moto X (2nd Gen) was announced 2014, September.
What is the Motorola Moto X (2nd Gen)'s display size?
The Motorola Moto X (2nd Gen) has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto X (2nd Gen) have?
The Motorola Moto X (2nd Gen) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto X (2nd Gen) have?
The Motorola Moto X (2nd Gen) is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto X (2nd Gen) have?
The Motorola Moto X (2nd Gen) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto X (2nd Gen) battery capacity?
The Motorola Moto X (2nd Gen) has a 2300 mAh battery.
Does the Motorola Moto X (2nd Gen) support 5G?
No, the Motorola Moto X (2nd Gen) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto X (2nd Gen) run?
The Motorola Moto X (2nd Gen) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto X (2nd Gen)?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto X (2nd Gen) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN