Motorola Moto X Force
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.4 inches · 1440×2560
- Camera21 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3760 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Motorola Moto X Force is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.4 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 21 MP main camera, a 3760 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Motorola Moto X Force at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - XT1580 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 28(700), 40(2300) - XT1580 |
| Speed | HSPA, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 149.8 x 78 x 9.2 mm (5.90 x 3.07 x 0.36 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.4 inches, 81.6 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~540 ppi density) |
| Protection | Shatterproof |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 21 MP, f/2.0, 1.4µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W Qi/PMA wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3760 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Ballistic Nylon |
| Models | XT1580, XT1581 |
| Price | 306 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto X Force released?
The Motorola Moto X Force was announced 2015, November.
What is the Motorola Moto X Force's display size?
The Motorola Moto X Force has a 5.4 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto X Force have?
The Motorola Moto X Force comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto X Force have?
The Motorola Moto X Force is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto X Force have?
The Motorola Moto X Force features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Motorola Moto X Force battery capacity?
The Motorola Moto X Force has a 3760 mAh battery.
Does the Motorola Moto X Force support 5G?
No, the Motorola Moto X Force does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto X Force run?
The Motorola Moto X Force runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto X Force?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto X Force at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN