Motorola Moto X Style
7.1/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera21 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Motorola Moto X Style is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 21 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Motorola Moto X Style at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
6.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions , CDMA 800 / 850 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 900 - EU (XT1572) , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 28(700), 29(700), 40(2300), 41(2500) - EU (XT1572) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - USA |
| Speed | HSPA, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 153.9 x 76.2 x 11.1 mm (6.06 x 3.00 x 0.44 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 87.9 cm2 (~74.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~520 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), 6.0, upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 21 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/2.4", 1.1µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W: 34% in 15 min |
| Battery Type | Non-removable 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black lens/Dark Gray Frame and accents/ Black Soft Feel Inlay White lens/Silver Frame and accents/Bamboo Inlay |
| Models | XT1572, XT1575 |
| Price | 285 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto X Style released?
The Motorola Moto X Style was announced 2015, July.
What is the Motorola Moto X Style's display size?
The Motorola Moto X Style has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto X Style have?
The Motorola Moto X Style comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto X Style have?
The Motorola Moto X Style is available with 16GB / 3GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto X Style have?
The Motorola Moto X Style features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Motorola Moto X Style battery capacity?
The Motorola Moto X Style has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto X Style support 5G?
No, the Motorola Moto X Style does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto X Style run?
The Motorola Moto X Style runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), 6.0, upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto X Style?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto X Style at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.