Motorola Moto X
5.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera10 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Motorola Moto X is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.7 GHz Krait 300 chipset, a 10 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Motorola Moto X at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - AT&T |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - AT&T |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, August |
| Status | Available. Released 2013, August |
BODY | |
| Dimensions | 129.3 x 65.3 x 10.4 mm (5.09 x 2.57 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960DT Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 10 MP, f/2.4, 30mm (standard), 1/2.6", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White (front panel), 18 color options (back panel) |
| Models | XT1058, XT1053, XT1052, XT1056, XT1060, XT1055 |
| Price | 274 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto X released?
The Motorola Moto X was announced 2013, August.
What is the Motorola Moto X's display size?
The Motorola Moto X has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto X have?
The Motorola Moto X comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto X have?
The Motorola Moto X is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto X have?
The Motorola Moto X features a 10 MP main camera. Specifications: 10 MP.
What is the Motorola Moto X battery capacity?
The Motorola Moto X has a 2200 mAh battery.
Does the Motorola Moto X support 5G?
No, the Motorola Moto X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto X run?
The Motorola Moto X runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto X?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto X at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN