Motorola Moto X4
6.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Motorola Moto X4 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Motorola Moto X4 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat13 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 148.4 x 73.4 x 8 mm (5.84 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.0, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1.12µm, no AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX (5.0 after SW update) |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Super Black, Sterling Blue |
| Models | XT1900-1, XT1900-2, XT1900-3, XT1900-4, XT1900-5, XT1900-6, XT1900-7 |
| Price | 218 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto X4 released?
The Motorola Moto X4 was announced 2017, August.
What is the Motorola Moto X4's display size?
The Motorola Moto X4 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto X4 have?
The Motorola Moto X4 is available with 3 GB or 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto X4 have?
The Motorola Moto X4 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto X4 have?
The Motorola Moto X4 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Motorola Moto X4 battery capacity?
The Motorola Moto X4 has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto X4 support 5G?
No, the Motorola Moto X4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto X4 run?
The Motorola Moto X4 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto X4?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto X4 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.