Motorola Moto Z Force
6.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera21 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Motorola Moto Z Force is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 21 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Motorola Moto Z Force at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - EMEA, USA , CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA, USA , CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 13(700) - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 155.9 x 75.8 x 7 mm (6.14 x 2.98 x 0.28 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.1 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~535 ppi density) |
| Protection | Shatterproof |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 21 MP, f/1.8, 1.12µm, PDAF, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go; magnetic connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Moto Mods snap-on accessories |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Gray, Black/Rose Gold, Black/Gold, White |
| Price | 295 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto Z Force released?
The Motorola Moto Z Force was announced 2016, June.
What is the Motorola Moto Z Force's display size?
The Motorola Moto Z Force has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto Z Force have?
The Motorola Moto Z Force comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto Z Force have?
The Motorola Moto Z Force is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto Z Force have?
The Motorola Moto Z Force features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the Motorola Moto Z Force battery capacity?
The Motorola Moto Z Force has a 3500 mAh battery.
Does the Motorola Moto Z Force support 5G?
No, the Motorola Moto Z Force does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola Moto Z Force run?
The Motorola Moto Z Force runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto Z Force?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto Z Force at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.