Motorola Moto Z Play
4.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3510 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Motorola Moto Z Play is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3510 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Motorola Moto Z Play at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 19(800), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - USA , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 19(800), 20(800), 25(1900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - India , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 19(800), 20(800), 28(700) - Europe |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.4 x 76.4 x 7 mm (6.16 x 3.01 x 0.28 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1.3µm, PDAF, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, magnetic connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Moto Mods snap-on accessories |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3510 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Silver/Black Slate, White/Fine Gold/Sugar White |
| Models | XT1635-02, XT1635-01 |
| Price | 240 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto Z Play released?
The Motorola Moto Z Play was announced 2016, August.
What is the Motorola Moto Z Play's display size?
The Motorola Moto Z Play has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto Z Play have?
The Motorola Moto Z Play comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto Z Play have?
The Motorola Moto Z Play is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto Z Play have?
The Motorola Moto Z Play features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Motorola Moto Z Play battery capacity?
The Motorola Moto Z Play has a 3510 mAh battery.
Does the Motorola Moto Z Play support 5G?
No, the Motorola Moto Z Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto Z Play run?
The Motorola Moto Z Play runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto Z Play?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto Z Play at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.