Motorola Moto Z
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Motorola Moto Z is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) - USA chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Motorola Moto Z at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - USA , CDMA2000 1xEV-DO - USA , HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 13(700) - USA , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 19(800), 20(800), 25(1900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps - USA , HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps - Global |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 153.3 x 75.3 x 5.2 mm (6.04 x 2.96 x 0.20 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.1 cm2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~535 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) - USA Quad-core (2x1.8 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) - Global |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, HDR |
| Single | 13 MP, f/1.8, Laser AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go; magnetic connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Moto Mods snap-on accessories |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Gray, Black/Rose Gold, Black/Gold, White |
| Models | XT1650 |
| Price | 240 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto Z released?
The Motorola Moto Z was announced 2016, June.
What is the Motorola Moto Z's display size?
The Motorola Moto Z has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto Z have?
The Motorola Moto Z comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto Z have?
The Motorola Moto Z is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto Z have?
The Motorola Moto Z features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Motorola Moto Z battery capacity?
The Motorola Moto Z has a 2600 mAh battery.
Does the Motorola Moto Z support 5G?
No, the Motorola Moto Z does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Motorola Moto Z run?
The Motorola Moto Z runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto Z?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto Z at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.