Motorola Moto Z2 Force
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2730 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Motorola Moto Z2 Force is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 12 MP main camera, a 2730 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Motorola Moto Z2 Force at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46 |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 155.8 x 76 x 6.1 mm (6.13 x 2.99 x 0.24 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic front, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Shatterproof |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF 12 MP B/W, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE (5.0 after SW update), aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go; magnetic connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Moto Mods snap-on accessories |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Super Black, Fine Gold, Lunar Grey |
| Models | XT1789-05 |
| Price | 350 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto Z2 Force released?
The Motorola Moto Z2 Force was announced 2017, July.
What is the Motorola Moto Z2 Force's display size?
The Motorola Moto Z2 Force has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto Z2 Force have?
The Motorola Moto Z2 Force is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto Z2 Force have?
The Motorola Moto Z2 Force is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto Z2 Force have?
The Motorola Moto Z2 Force features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Motorola Moto Z2 Force battery capacity?
The Motorola Moto Z2 Force has a 2730 mAh battery.
Does the Motorola Moto Z2 Force support 5G?
No, the Motorola Moto Z2 Force does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto Z2 Force run?
The Motorola Moto Z2 Force runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto Z2 Force?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto Z2 Force at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.