Motorola Moto Z2 Play
5.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Motorola Moto Z2 Play is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Motorola Moto Z2 Play at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 156.2 x 76.2 x 6 mm (6.15 x 3.00 x 0.24 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 626 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, magnetic connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Moto Mods snap-on accessories |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W: 50% in 30 min |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Lunar Gray, Fine Gold, Nimbus Blue |
| Models | XT1710-09, XT1710-10, XT1710-07, XT1710-07, XT1710-01, XT1710-02 |
| Price | 251 USD |
● Questions about this phone
When was the Motorola Moto Z2 Play released?
The Motorola Moto Z2 Play was announced 2017, June.
What is the Motorola Moto Z2 Play's display size?
The Motorola Moto Z2 Play has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Motorola Moto Z2 Play have?
The Motorola Moto Z2 Play is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Motorola Moto Z2 Play have?
The Motorola Moto Z2 Play is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Motorola Moto Z2 Play have?
The Motorola Moto Z2 Play features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Motorola Moto Z2 Play battery capacity?
The Motorola Moto Z2 Play has a 3000 mAh battery.
Does the Motorola Moto Z2 Play support 5G?
No, the Motorola Moto Z2 Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Motorola Moto Z2 Play run?
The Motorola Moto Z2 Play runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Motorola Moto Z2 Play?
AppsApk's editorial team rates the Motorola Moto Z2 Play at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.