Samsung Ativ Odyssey I930
5.3/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Samsung Ativ Odyssey I930 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, and a 2100 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Ativ Odyssey I930 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 13(700) |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE, HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 122.4 x 63.8 x 10.9 mm (4.82 x 2.51 x 0.43 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Ativ Odyssey I930 released?
The Samsung Ativ Odyssey I930 was announced 2013, January. Released 2013, January.
What is the Samsung Ativ Odyssey I930's display size?
The Samsung Ativ Odyssey I930 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Ativ Odyssey I930 have?
The Samsung Ativ Odyssey I930 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Ativ Odyssey I930 have?
The Samsung Ativ Odyssey I930 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Ativ Odyssey I930 have?
The Samsung Ativ Odyssey I930 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung Ativ Odyssey I930 battery capacity?
The Samsung Ativ Odyssey I930 has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung Ativ Odyssey I930 support 5G?
No, the Samsung Ativ Odyssey I930 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Ativ Odyssey I930 run?
The Samsung Ativ Odyssey I930 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Samsung Ativ Odyssey I930?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Ativ Odyssey I930 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.