Samsung G3812B Galaxy S3 Slim
4.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.52 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Samsung G3812B Galaxy S3 Slim is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.52 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 133 x 66 x 9.7 mm (5.24 x 2.60 x 0.38 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.52 inches, 56.3 cm2 (~64.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~244 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean); TouchWiz UI |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-G3812B |
| Price | About 223 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim released?
The Samsung G3812B Galaxy S3 Slim was announced 2014, March.
What is the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim's display size?
The Samsung G3812B Galaxy S3 Slim has a 4.52 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim have?
The Samsung G3812B Galaxy S3 Slim comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim have?
The Samsung G3812B Galaxy S3 Slim is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim have?
The Samsung G3812B Galaxy S3 Slim features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim battery capacity?
The Samsung G3812B Galaxy S3 Slim has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim support 5G?
No, the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim run?
The Samsung G3812B Galaxy S3 Slim runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim?
AppsApk's editorial team rates the Samsung G3812B Galaxy S3 Slim at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.